Помощь | Правила | Поиск
Регистрация | Вход
Переключиться в мобильный режим

Модераторы: Sherlock, slv, Екатерина, Жанна, Туранчокс, eee, Ymka, Бармалейка, Burs

1, 2, ВСЕ
Автор Сообщение

Посты: 31

СообщениеЧт янв 23, 2020 00:34 

На початку був сніг, і снігу було багато, і сніг був у Карпатах. Звісно, в минулі роки і десятиліття снігу бувало значно більше, та й випадав він раніше і частіше. Та все ж, враховуючи останні глобальні зміни клімату та нинішню «зимову весну», коли наша трійця 17 січня 2020 року вивантажилась з таксі на КПП Карпатського національного природного парку за 8 кілометрів від Говерли, ми були вражені.

Изображение

Легкий морозець приємно щипав обличчя, сонце яскраво світило у блакитному небі та відбивалось від пухкого снігу, який білим килимом вкривав дорогу, смереки, землю, потічки і навіть Прут. Підйом на хребет відразу дався взнаки мокрою спиною, частим диханням, зупинками через кожних двісті- триста метрів.

Изображение

Час від часу ми перелазили через повалені буревієм смереки, з кожною хвилиною повільно набираючи висоту. Нарешті дерева розступилися, розбіглися в боки і ми вийшли з темного, прохолодного зимового лісу на полонину Закукул, з якої власне починається хребет Кукул.
Изображение

Ці невисокі лісисті гори, що знаходяться між двома великими гуцульськими поселеннями - франківською Ворохтою на сході та закарпатською Ясинею на заході, здавна були місцем традиційного гірського тваринництва. З травня по вересень широкі, відкриті щедрому карпатському сонцю кукульські полонини оживають, наповнюючись сотнями овець, корів, десятками коней, звуками трембіт ватагів, дзеленчанням дзвоників на худобі. З вівчарських колиб до неба тягнуться смужки диму, вмілі руки вівчарів варять сир, доять молоко. У роки Першої світової війни хребет Кукул став місцем запеклих боїв між австрійською і російською арміями, свідченням чому є воронки від снарядів, залишки траншей та військові цвинтарі на гірських схилах. Тут досі знаходять рештки солдат тієї великої війни, військову амуніцію, гільзи від патронів і снарядів. А у 20-30 роках минулого століття хребтом проліг чесько-польський кордон, який на кілька десятиріч розділив українців Прикарпаття і Закарпаття між двома чужинськими державами...

Потім була колиба.
Изображение

На краю полонини Кукул у серці гуцульських Карпат розташовані з десяток дерев’яних споруд. Деякі з них стоять без даху і доживають віку, більшість є стаями для худоби у весняно-літній період і мають лише стіни, підлогу і стелю. І лише одна колиба, з українським прапором на флагштоку, димарем та заскленими вікнами вражає комфортом всередині: два ліжка, просторі нари з сіном, мурована піч, нарубані дрова, утеплені стіни.
Изображение
Изображение
Изображение

З осені життя тут завмерло, ватаги і худоба спустились з гір у села, колиби самотньо риплять на вітру дверима на іржавих старезних завісах. Вкрита глибоким снігом, оточена смерековим пралісом полонина дрімає до весни на фоні підпираючих блакитне небо сліпучо білих карпатських велетнів: Говерли та Петросу.
Изображение

Лише зрідка між колибами проскаче заєць, прошмигне лисиця, подасть голос у небі гордий крук чи довгими стрибками блискавично подолають гірський луг карпатські олені.

Изображение

Проте іноді, як того вечора, полонина ненадовго прокидається. З порослої лісом вершини гори Кукул, що має висоту 1539 м, наша трійця протоптаною у снігу стежкою спустилася до колиб.

Изображение

Изображение

Незабаром у печі весело загула ватра, з димаря вгору потягнувся сірий дим, у казанку забулькав окроп. Зимове сонце, підсвітивши горизонт багряними фарбами, швидко сховалось за вершиною Петросу, на гори впали передвечірні тіні, у прозорому карпатському небі засяяли тисячі зірок. Вітер стих, стало надзвичайно тихо, надворі міцнішав мороз.
Изображение

Лише ледь чутний рев пролітаючого вгорі реактивного літака та яскраві вогники гірськолижного курорту Драгобрат на схилах Свидовецького хребта повертали нас у реальність XXI століття, хоча велична природа навколо, старі колиби і повна відсутність людей ніби на машині часу переносили у XIX століття. Тарас запропонував чудову ідею, яку ми вперше втілили у життя в цьому поході: дивитись в горах фільми про Карпати, про історію цих гір та звичаї їх мешканців. Того вечора у старій колибі на краю полонини, загубленої у серці гуцульських Карпат, ми на планшеті, під тріск дров у карпатський ватрі, подивилися шедевр Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». І повірте, перегляд фільму в такій обстановці допомагає максимально зануритись у сюжет, глибше зрозуміти фільм і гуцульську культуру загалом. В мене відразу виникла ідея наступного походу, яку підтримали друзі. Незабаром ми вирушимо в подорож горами, де безпосередньо знімались «Тіні забутих предків», а завершимо похід в музеях фільму у Верховині та Криворівні. В гуцульських ґраждах, де сім місяців жив, заглиблюючись у життя горян, Сергій Параджанов та грав свою головну роль Іван Миколайчук...
Ранок зустрів нас яскравим сонцем та морозом у -16 градусів. Прямо з вікна нашого тимчасового гірського притулку відкривався вид « на мільйон доларів» на найвищу українську вершину - Говерлу, до якої напряму звідси п’ять кілометрів.

Изображение

Незабаром після сніданку, залишивши гостинну колибу карпатських вівчарів, ми знову долали кілометри засніженими стежками хребта Кукул.
Изображение

Позаду розгорталася захоплююча панорама найвищого українського хребта - Чорногори. Погода була настільки чудовою, що одночасно ми бачили всі шість двохтисячників - від Петроса до Попа Івана.
Изображение

Изображение

Можна навіть було розгледіти капличку на вершині Петросу, хрест на Говерлі та обсерваторію на маківці Попа Івана. Дорогою зустріли кількох туристів: одинака з Києва, який ночував на полонині Григорівка (каже, що колиба там у доброму стані, є працююча піч) та двох пенсіонерів з Франківська, які йшли фотографувати пейзажі на Кукулі. Фотографи хвалили нам колибу на полонині Озірній, вони ночували там у минулому році. Розповідають, що колибу підремонтували, там є працююча піч, саме приміщення невелике, підійде для ночівлі чотирьох людей, швидко прогрівається. Невдовзі ми зупинились на обід на полонині Буковина, де оглянули добре збережену курну колибу, цілком придатну для ночівлі чотирьох туристів.
Изображение
Изображение
Изображение

Після Буковини хребет плавно пішов на спуск, полонини змінились на ліс і незабаром ми вийшли до одного з присілків Ворохти - Вороненко. А ще через деякий час, дійшовши до залізничної станції Вороненко, дізналися, що залізничне сполучення тут відкрили за Австро-Угорської імперії у 1894 році.

Изображение

Сьогодні, 125 років потому, старезний приміський тридцятирічний дизель з Франківська випуску ще радянської імперії долає цю відстань лише на 20 хвилин швидше, ніж в старі австрійські часи. В цей самий час в Китаї, Франції та інших розвинених країнах ультрасучасні потяги розвивають швидкість до 600 км на годину. Проте на залізничних коліях українських Карпат час ніби зупинився у добі героїв «Тіней забутих предків»...
Далі був чан. Чудовий, великий, гарячий карпатський чан готелю «Оберіг» у Ворохті, який відновлював сили та зігрівав після двадцятип’ятикілометрового походу зимовими горами від Завоєлі до станції Вороненко.
Изображение

А наступного ранку нас зустрічав помпезний, дорогий, глянцевий, гамірній Буковель. Більшість лижників ще міцно спали або лише прокидались, в той час як наші лижі відразу після початку роботи витягів вже мчали сніговою цілиною.

Изображение

Поступово людей на трасах більшало і я рвонув майже на самий верх гірськолижного курорту, на мої улюблені 16 «чорні» траси. Схил у 60 градусів, майже немає лижників, попередження про зниження швидкості перед виїздом на трасу, заборона кататись новачкам - що ще треба для лижного щастя?
В цьому поході для нас багато було вперше. Перша зимова подорож з ночівлею у горах. Вперше дивилися фільм про Карпати безпосередньо у гірських нетрях, максимально занурюючись у середовище. Вперше поєднали похід з катанням на лижах. Гори нас надихнули і вразили, чан зігрів і відновив сили, Буковель спорожнив гаманці, але наповнив яскравим емоціями. Їдучи додому, дорогою ми тільки і говорили про... наступні гірські подорожі. Адже в древніх Карпатах є ще так багато незвіданих нами вершин, неходжених хребтів, таємничих народних звичаїв, зустрічей з цікавими, глибокими людьми. І в кожному поході ми, ніби мандрівники епохи Великих географічних відкриттів, робимо власні знахідки, відкриваючи нову, досі невідому нам карпатську terra incognita.
------------------------------------

Посты: 2146

СообщениеЧт янв 23, 2020 15:47 

Карпатський Єті писал(а):…більшість є стаями для худоби…

Я думал, что стая – это общежитем для людей. А для животных – стайня. Я ошибался?

Карпатський Єті писал(а):…дивитись в горах фільми про Карпати, про історію цих гір та звичаї їх мешканців.

Отлично. Не иноязычную культуру потреблять в Карпатах, а погружаться как можно более полно в культуру того места, в котором находишься. Я часто акцентирую внимание на это, т.к. получаешь впечатлений больше и они более глубокие, более запоминающиеся.

Молодцы.

Только фотографии лучше размещать правильно. Обратитесь к модератору, что бы исправил.

СообщениеЧт янв 23, 2020 17:35 

Виктор66 писал(а):
Карпатський Єті писал(а):…більшість є стаями для худоби…

Я думал, что стая – это общежитем для людей. А для животных – стайня. Я ошибался?

Карпатський Єті писал(а):…дивитись в горах фільми про Карпати, про історію цих гір та звичаї їх мешканців.

Отлично. Не иноязычную культуру потреблять в Карпатах, а погружаться как можно более полно в культуру того места, в котором находишься. Я часто акцентирую внимание на это, т.к. получаешь впечатлений больше и они более глубокие, более запоминающиеся.

Молодцы.

Только фотографии лучше размещать правильно. Обратитесь к модератору, что бы исправил.

Дякую за добрий відгук, Вікторе! Згідний з Вами, що в Карпатах потрібно вивчати самі Карпати: звичаї, фольклор, місця битв, особливості життя місцевих жителів, їх господарювання. Так набагато цікавіше і практичніше, краще запам’ятовується. Щодо значення слова «стая». Подивився Академічний тлумачний словник української мови. Слово «стая» має чотири значення, в тому числі і як житло пастухів, і як приміщення для худоби. Вставляю посилання на словник: http://sum.in.ua/s/staja. З приводу фотографій: підкажіть, що не так, виправлю. Погано відображаються фото, погана якість чи ще якась проблема?

Посты: 3

СообщениеЧт янв 23, 2020 17:41 

Чудовий вийшов похід. Сам ніяк взимку не наважусь піти. Невистачає снаряги. Дякую за звіт...

Посты: 2276

СообщениеЧт янв 23, 2020 19:33 

Спасибо за отчет, виды отличные, почти панорамные
Что насчет фотографий - какие-то из них получились боком, а некоторые вверх ногами
В соседней ветке (хр. Кукул) с фото та же история

СообщениеЧт янв 23, 2020 21:33 

Карпатський Єті писал(а):... З приводу фотографій: підкажіть, що не так, виправлю. Погано відображаються фото, погана якість чи ще якась проблема?

Странно, что Вы не видите. Первый раз с таким сталкиваюсь.
Я вижу, что фото, сверху вниз, по порядку: 1, 2, 9, 10, 11, 13, 16, 20, 22, перевернуты на 90-180 градусов.

СообщениеЧт янв 23, 2020 21:46 

Карпатський Єті писал(а):... Щодо значення слова «стая». Подивився Академічний тлумачний словник української мови. Слово «стая» має чотири значення, в тому числі і як житло пастухів, і як приміщення для худоби. Вставляю посилання на словник: http://sum.in.ua/s/staja...

Да. Действительно.
Глянул тему форума "Карпатський словник". Там вообще ограниченное толкование.
Стая - огородженя ділянка для овець на полонині. http://eurotourist.club/viewtopic.php?f=20&t=88022&hilit=словник

СообщениеПт янв 24, 2020 00:25 

Димон шосткинский писал(а):Чудовий вийшов похід. Сам ніяк взимку не наважусь піти. Невистачає снаряги. Дякую за звіт...

Дякую, похід був дійсно чудовим, хоч багато в чому для нас експериментальним. Щодо спорядження. Якщо йти в зимовий похід на невисокі хребти типу Кукула чи Кострича в хорошу погоду без опадів і дуже низьких температур, ніякого особливого спорядження не потрібно. На цих хребтах, особливо на Кукулі, є багато колиб, тож навряд чи Ви будете ночувати в наметі. Одяг може бути звичайний зимовий для міста, наплічник, спальник, каремат, снігоступи, намет можна за порівняно невеликі гроші взяти в оренду в магазинах туристичного спорядження. Єдине, що Вам потрібно буде купити це трекінгові черевики ( непогані міжсезонні з мембраною Gortex можна знайти від 150 $) та гамаші ( бахіли), які коштують від 500 грн і вище. Так що не бійтеся зимових походів, вони не такі вже і складні та витратні |#smile746| Гарних Вам подорожей в Карпати протягом всього року! |#smile614|

СообщениеПт янв 24, 2020 00:32 

Евгений 2012 писал(а):Спасибо за отчет, виды отличные, почти панорамные
Что насчет фотографий - какие-то из них получились боком, а некоторые вверх ногами
В соседней ветке (хр. Кукул) с фото та же история

Дякую за добрі слова, я старався |#smile805| Щодо панорам - нам повезло з погодою, була чудова видимість і чисте, прозоре повітря. Відносно проблем з фотографіями в тексті - заходив на форум і зі смартфона, і з планшета - в мене все Ок, всі фото стоять рівно. Якщо модератори нас читають - допоможіть, будь ласка, бо з моіх гаджетів я ніякої проблеми з фотографіями не бачу

Посты: 164

СообщениеПт янв 24, 2020 11:50 

Планую 26.01 йти на хребет , снігоступи потрібно брати , чи можна без них.

СообщениеПт янв 24, 2020 12:08 

VitFastov писал(а):Планую 26.01 йти на хребет , снігоступи потрібно брати , чи можна без них.

Потрібно уважно слідкувати за прогнозом погоди. Якщо не буде свіжого снігу - потреби у снігоступах немає жодної. Ми були без снігоступів, ніяких проблем не виникло. В лісі снігу в середньому 10-15 см, іноді 20 см. На полонинах снігу теж небагато, до 20 см максимум. А зверху хребта Кукул, на відкритих місцевостях, якими йде основна стежка, сніг часом пропадав зовсім ( розтанув на сонці або був здутий вітром). Крім того, всі стежки, навіть там, де є сніг ( в лісі, на полонинах, спускі до колиб) протоптані попередніми туристами.

Посты: 164

СообщениеПт янв 24, 2020 12:17 

Дякую.

Посты: 2711

СообщениеПт янв 24, 2020 12:50 

Карпатський Єті писал(а):Відносно проблем з фотографіями в тексті - заходив на форум і зі смартфона, і з планшета - в мене все Ок, всі фото стоять рівно. Якщо модератори нас читають - допоможіть, будь ласка, бо з моіх гаджетів я ніякої проблеми з фотографіями не бачу

Дело в EXIF (это куда записывается "ориентация камеры (вертикально/горизонтально) для камер со встроенным акселерометром"). Если скачать фотку на компьютер и смотреть через гляделку, то гляделка этот EXIF читает и фотку сразу правильно разворачивает.

В общем, вечером я эти фотографии поразворачиваю. Но тогда у Вас они, наверное, станут видны вверх ногами (или на боку). Зато у остальных будет все нормально.

СообщениеПт янв 24, 2020 16:57 

Жанна писал(а):
Карпатський Єті писал(а):Відносно проблем з фотографіями в тексті - заходив на форум і зі смартфона, і з планшета - в мене все Ок, всі фото стоять рівно. Якщо модератори нас читають - допоможіть, будь ласка, бо з моіх гаджетів я ніякої проблеми з фотографіями не бачу

Дело в EXIF (это куда записывается "ориентация камеры (вертикально/горизонтально) для камер со встроенным акселерометром"). Если скачать фотку на компьютер и смотреть через гляделку, то гляделка этот EXIF читает и фотку сразу правильно разворачивает.

В общем, вечером я эти фотографии поразворачиваю. Но тогда у Вас они, наверное, станут видны вверх ногами (или на боку). Зато у остальных будет все нормально.

Без проблем, дякую за допомогу, головне, щоби у всіх читачів коректно фото відображались |#smile805|

Посты: 2711

СообщениеПт янв 24, 2020 19:34 

Карпатський Єті писал(а):головне, щоби у всіх читачів коректно фото відображались |#smile805|

думаю, что сейчас корректно у всех )

Быстрый ответ
Имя пользователя:
Заголовок:
Смайлики
|#smile805| |#smile807| |#smile806| |#smile24| |#smile706| |#smile709| |#smile710| |#smile714| |#smile715| |#smile718| |#smile722| |#smile725| |#smile726| |#smile728| |#smile729| |#smile735| |#smile737| |#smile739| |#smile748| |#smile766| |#smile746| |#smile749| |#smile772| |#smile773| |#smile615| |#smile614| |#smile612| |#smile606| |#smile603| |#smile602| |#smile792| |#smile785| |#smile784| |#smile780| |#smile778| |#smile701| |#smile703| |#smile716| |#smile740| |#smile752| |#smile757| |#smile761| |#smile764| |#smile765| |#smile770|
Ещё смайлики…
Добавить изображения
Advanced BBCode Box 3: Страница помощи   Жирный текст Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст Верхний индекс Нижний индекс Горизонтальная линия Выравнивание по левому краю Выравнивание по центру Выравнивание по правому краю Маркированный список Нумерованный список Элемент списка
Код Цитата Спойлер Скрытие от гостей Вставить текст не касающийся темы (оффтоп) Ссылка на Web адрес Вставить Email адрес Вставка в сообщение ссылки на IMG изображение Вставить иконку Вставить слово поиска Вставить ссылку на BBvideo видео ABBC3_YOUTUBE_OLD Вставить Видео с Youtube
Цвет шрифта
Вопрос
Сколько рук было у Мао Цзэдуна? (Введите ответ цифрами):
Этот вопрос предназначен для предотвращения автоматической отправки форм спам-ботами.